Aktualitások
ÖKO MUNKATERV 2025/2026. TANÉV
Mottó:
„A természet hatalmas, az ember parányi.
Ezért aztán az ember léte attól függ, milyen kapcsolatot tud teremteni a természettel, mennyire érti meg, és hogyan használja fel erőit saját hasznára.”
(Szent-Györgyi Albert)
Célkitűzéseink:
Kialakítani, segíteni a tanulók környezettudatos magatartását, viselkedését.
Életmódjukban a természet tisztelete, a felelősség, a környezeti károk megelőzésére való törekvés váljék meghatározóvá.
Az iskola rendben tartása, törekvés a harmóniára az élővilággal.
Törekvés az iskola energiatakarékos és környezettudatos működtetésére.
Együttműködés keresése az iskolán kívüli partnerekkel.
Megértetni a fogyasztás és a környezeti erőforrások kapcsolatát,
a fenntartható fogyasztás elvét.
A tanulók kapcsolódjanak be közvetlen környezetük hagyományainak, értékeinek megőrzésébe, gyarapításába.
Témanapok szervezése a fenntarthatóság jegyében.
Módszertani sokszínűség alkalmazása.
A fenntarthatóság pedagógiáját szolgáló kiemelt tevékenységeink:
a természetes környezet megismerése
„zöldülő iskola” akció – növények ültetése, ápolása
iskolai előkert gondozása
az iskola és környékének rendben tartása
szelektív hulladékgyűjtés
papír- és ruhagyűjtés megszervezése, diákok és szülők mozgósítása
témanapok szervezése
energiakommandó működtetése a DÖK bevonásával
elemgyűjtés
a környezetvédelemmel kapcsolatos jeles napok megünneplése
iskolai háziversenyek lebonyolítása
nemzeti és nemzetiségi hagyományok ápolása
madarak megfigyelése és gondozása – téli madáretető tevékenység
bekapcsolódás a MADÁRBARÁT ISKOLA programba
pályázatfigyelés
|
Víz Világnapja |
Március |
Nagy Renáta DÖK segítő pedagógus |
|
Föld napja |
Április |
Bejczi Mónika biológia-kémia szakos tanár |
|
Madarak és fák napja |
Május |
Alsós munkaközösség tagjai |
|
Természettudományi nap |
Június |
Bejczi Mónika biológia-kémia szakos tanár Koltainé Németh Kornélia földrajz-történelem szakos tanár |
|
Az éves munka értékelése |
Június |
Bejczi Mónika biológia-kémia szakos tanár |
A Madárbarát Iskola Programba való bekapcsolódás
Az Apponyi Albert Általános Iskola szerencsés helyzetben van,
mivel az épülethez udvarrész is tartozik, melyen fák, bokrok és füves területek is találhatók.
A fásszárú növények jó élőhelyet biztosítanak a madarak számára.
Ezért csatlakoztunk a Madárbarát Kert Programhoz, amely a madárvédelem mellett jó lehetőségeket kínál a környezeti nevelésre.
A csatlakozás során iskolánk sikerrel szeretné ebben a tanévben teljesíteni az előírt feltételeket.
Bízunk benne, hogy a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szerint megilleti majd intézményünket a „Madárbarát iskola” elismerő cím
Az Iskolagyümölcs Programba való bekapcsolódás
Az iskolagyümölcs-program segíthet a diákok egészségesebb étrendre nevelésében és abban, hogy minél kevesebb gyerek legyen túlsúlyos. Jelenleg 22 millióra becsülik a túlsúlyos iskolások számát az EU-ban, közülük több mint 5 millióan minősülnek elhízottnak, és ez a létszám várhatóan minden évben négyszázezerrel fog emelkedni. Az egészségesebb táplálkozás nagymértékben segíthet a probléma megoldásában.
Az iskolaprogram előnyös hatását növelni lehet, ha a gyümölcsosztást olyan tudatosító és oktatási intézkedések kísérik, amelyekből a gyermekek megtudhatják, miért fontos helyes táplálkozási szokásokat kialakítani. Az iskolagyümölcs-program célja, hogy helyes étkezési szokások kialakítására ösztönözze a fiatalokat, ők ugyanis a tanulmányok szerint többnyire később is kitartanak e szokások mellett.
|
Feladat |
Időpont |
Felelős |
|
Az éves munkaterv elkészítése |
Szeptember |
Bejczi Mónika biológia-kémia szakos tanár |
|
DÖK bevonása |
Folyamatos |
Nagy Renáta DÖK segítő pedagógus |
|
Öko-programok honlapon való megjelenése |
Folyamatos |
Bejczi Mónika biológia-kémia szakos tanár Talpas Csaba rendszergazda |
|
Szelektív hulladékgyűjtés |
Folyamatos |
Tantestület tagjai |
|
Használtelem gyűjtés |
Folyamatos |
Bejczi Mónika biológia-kémia szakos tanár FOREGO Kft. (szállítás) |
|
Zöldfal hírek |
Folyamatos |
Koltainé Németh Kornélia földrajz-történelem szakos tanár |
|
ESSD nap |
Szeptember |
Rédecsi Bence testnevelés szakos tanár |
|
Autómentes nap |
Szeptember |
Simon Marianna alsós munkaközösség-vezető Rédecsi Bence testnevelés szakos tanár Szakály Ferenc testnevelés szakos tanár |
|
Papírgyűjtés |
Október |
Nagy Renáta DÖK segítő pedagógus |
|
Élősarkok kialakítása és gondozása az épületen belül - zöld növényi szigetekkel |
Folyamatos |
Bejczi Mónika biológia-kémia szakos tanár |
|
Bekapcsolódás a világ legnagyobb tanórájába |
Október |
Bejczi Mónika biológia-kémia szakos tanár földrajz szakos tanár |
|
Állatok világnapja |
Október |
Alsós munkaközösség tagjai |
|
Magyarságtudat erősítése, nemzeti hagyományok ápolása |
Október 6. és Október 23. alkalmából |
Koltainé Németh Kornélia földrajz-történelem szakos tanár |
|
Madáretető készítési verseny |
November |
Bejczi Mónika biológia-kémia szakos tanár
|
|
Téli madáretetés Madárbarát Iskolaprogramba való bekapcsolódás |
November-Március |
Bejczi Mónika biológia-kémia szakos tanár Dugárné Pisók Ágnes Piroska tanító
|
|
Magyarságtudat erősítése, nemzeti hagyományok ápolása – parlamenti látogatás |
December |
Bejczi Mónika biológia-kémia szakos tanár Koltainé Németh Kornélia földrajz-történelem szakos tanár |
|
Idősek tisztelete |
December |
Simon Marianna alsós munkaközösség-vezető Vörösváriné Hajtó Éva tanító |
|
Fejfrissítő hét |
Január |
Rédecsi Bence testnevelés szakos tanár
|
Az Iskolatej Programba való bekapcsolódás
Az Iskolatej Program egy 2004 óta működő kezdeményezés, amely biztosítja az 1-8. osztályos tanulók számára a napi tej vagy tejtermék (pl. joghurt, sajt) alanyi jogon történő, térítésmentes juttatását, heti maximum 3 alkalommal.
A program nemcsak a tejfogyasztást növeli, hanem hozzájárul a hosszú távú, egészséges táplálkozási szokások kialakításához
Az Aktív Iskola Programba való bekapcsolódás
ÖKOISKOLA MUNKATERV
2024/2025. TANÉV
- Ökoiskolai munkaterv 2024/2025. a PDF ide kattintva olvasható.
Élmények a DKA laborban
Április hónapban is szerveztünk pályaválasztást támogató programot a diákoknak.
Az 5. és 6. osztályos tanulók a Vas Vármegyei Szakképzési Centrumban DKA laborjában vettek részt egy érdekfeszítő programon. A vezető, Fülöp Zoltán szerint:
„A labor célja, hogy a gyerekek belekóstoljanak a különböző szakmákba, mindezt játékos formában. Programozhatnak például Lego robotot, amely az ipari robotok programozásának az alapja, vagy tervezhetnek tárgyakat Freecad illetve Tinkercad programmal, amelyeket azután 3D nyomtatóval kinyomtathatnak, majd haza is vihetnek. A lézervágónak megtanulhatják a működési elveit, beállításait, előkészítő lépéseit.”
Diákjaink is megismerkedtek a lézer vágás alapjaival és belekóstoltak a Lego robotok programozásába is. Nagyon élvezték a DKA labor lehetőségeinek minden pillanatát.
A fotókon a gyermekarcok mindent elárulnak.
Betekintés a munka világába
A 8. osztályosok Vas Vármegyei Szakképzési Centrum Kereskedelmi és Vendéglátó Technikumba látogattak el, mely a vármegye kereskedelmi, vendéglátói és idegenforgalmi képzésének bázisiskolájaként jelentős tradíciókkal rendelkezik a gyakorlatorientált szakképzésben.
A pályaorientációs program több lehetőséget is kínált a diákoknak.
A gyerekek megismerkedhettek például a kereskedő és webáruházi technikus szakma munkafolyamataival, s kipróbálhatták egy virtuális webáruház működtetését; ízelítőt kaphattak a marketing legnagyobb fegyveréről: a reklámról; interaktív, játékos foglalkozáson, egy képzeletbeli utazás keretében bejárhatták a Föld legjelentősebb nevezetességeit; megismerhették a színvonalas felszolgáláshoz használt eszközöket, kipróbálhatták ügyességüket a terítésben; végül a szakácsok főzési gyakorlatába és a cukrászati termékek készítésébe kaphattak bepillantást.



