Aktualitások

2025. szeptember. 01.

 

ÖKO MUNKATERV 2025/2026. TANÉV

 

Mottó:

 

A természet hatalmas, az ember parányi.

Ezért aztán az ember léte attól függ, milyen kapcsolatot tud teremteni a természettel, mennyire érti meg, és hogyan használja fel erőit saját hasznára.”

(Szent-Györgyi Albert)

 

Célkitűzéseink:

Kialakítani, segíteni a tanulók környezettudatos magatartását, viselkedését.

Életmódjukban a természet tisztelete, a felelősség, a környezeti károk megelőzésére való törekvés váljék meghatározóvá.

Az iskola rendben tartása, törekvés a harmóniára az élővilággal.

Törekvés az iskola energiatakarékos és környezettudatos működtetésére.

Együttműködés keresése az iskolán kívüli partnerekkel.

Megértetni a fogyasztás és a környezeti erőforrások kapcsolatát,

a fenntartható fogyasztás elvét.

A tanulók kapcsolódjanak be közvetlen környezetük hagyományainak, értékeinek megőrzésébe, gyarapításába.

Témanapok szervezése a fenntarthatóság jegyében.

Módszertani sokszínűség alkalmazása.

 

A fenntarthatóság pedagógiáját szolgáló kiemelt tevékenységeink:

a természetes környezet megismerése

„zöldülő iskola” akció – növények ültetése, ápolása

iskolai előkert gondozása

az iskola és környékének rendben tartása

szelektív hulladékgyűjtés

papír- és ruhagyűjtés megszervezése, diákok és szülők mozgósítása

témanapok szervezése

energiakommandó működtetése a DÖK bevonásával

elemgyűjtés

a környezetvédelemmel kapcsolatos jeles napok megünneplése

iskolai háziversenyek lebonyolítása

nemzeti és nemzetiségi hagyományok ápolása

madarak megfigyelése és gondozása – téli madáretető tevékenység

bekapcsolódás a MADÁRBARÁT  ISKOLA  programba

pályázatfigyelés

 

Víz Világnapja

Március

Nagy Renáta

DÖK segítő pedagógus

Föld napja

Április

Bejczi Mónika

biológia-kémia szakos tanár

Madarak és fák napja

Május

Alsós munkaközösség tagjai

Természettudományi nap

Június

Bejczi Mónika

biológia-kémia szakos tanár

Koltainé Németh Kornélia

földrajz-történelem szakos tanár

Az éves munka értékelése

Június

Bejczi Mónika

biológia-kémia szakos tanár

 

A Madárbarát Iskola Programba való bekapcsolódás

Az Apponyi Albert Általános Iskola szerencsés helyzetben van,

mivel az épülethez udvarrész is tartozik, melyen fák, bokrok és füves területek is találhatók.

A fásszárú növények jó élőhelyet biztosítanak a madarak számára.

Ezért csatlakoztunk a Madárbarát Kert Programhoz, amely a madárvédelem mellett jó lehetőségeket kínál a környezeti nevelésre.

A csatlakozás során iskolánk sikerrel szeretné ebben a tanévben teljesíteni az előírt feltételeket.

Bízunk benne, hogy a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szerint megilleti majd intézményünket a „Madárbarát iskola” elismerő cím

 

Az Iskolagyümölcs Programba való bekapcsolódás

Az iskolagyümölcs-program segíthet a diákok egészségesebb étrendre nevelésében és abban, hogy minél kevesebb gyerek legyen túlsúlyos. Jelenleg 22 millióra becsülik a túlsúlyos iskolások számát az EU-ban, közülük több mint 5 millióan minősülnek elhízottnak, és ez a létszám várhatóan minden évben négyszázezerrel fog emelkedni. Az egészségesebb táplálkozás nagymértékben segíthet a probléma megoldásában.

Az iskolaprogram előnyös hatását növelni lehet, ha a gyümölcsosztást olyan tudatosító és oktatási intézkedések kísérik, amelyekből a gyermekek megtudhatják, miért fontos helyes táplálkozási szokásokat kialakítani. Az iskolagyümölcs-program célja, hogy helyes étkezési szokások kialakítására ösztönözze a fiatalokat, ők ugyanis a tanulmányok szerint többnyire később is kitartanak e szokások mellett.

 

 

 

Feladat

Időpont

Felelős

Az éves munkaterv elkészítése

Szeptember

Bejczi Mónika

biológia-kémia szakos tanár

DÖK bevonása

Folyamatos

Nagy Renáta

DÖK segítő pedagógus

Öko-programok honlapon való megjelenése

Folyamatos

Bejczi Mónika

biológia-kémia szakos tanár

Talpas Csaba rendszergazda

Szelektív hulladékgyűjtés

Folyamatos

Tantestület tagjai

Használtelem gyűjtés

Folyamatos

Bejczi Mónika

biológia-kémia szakos tanár

FOREGO Kft. (szállítás)

Zöldfal hírek

Folyamatos

Koltainé Németh Kornélia

földrajz-történelem szakos tanár

ESSD nap

Szeptember

Rédecsi Bence

testnevelés szakos tanár

Autómentes nap

Szeptember

Simon Marianna alsós munkaközösség-vezető

Rédecsi Bence

testnevelés szakos tanár

Szakály Ferenc

testnevelés szakos tanár

Papírgyűjtés

Október

Nagy Renáta

DÖK segítő pedagógus

Élősarkok kialakítása és gondozása az épületen belül - zöld növényi szigetekkel

Folyamatos

Bejczi Mónika

biológia-kémia szakos tanár

Bekapcsolódás a világ legnagyobb tanórájába

Október

Bejczi Mónika

biológia-kémia szakos tanár

földrajz szakos tanár

Állatok világnapja

Október

Alsós munkaközösség tagjai

Magyarságtudat erősítése, nemzeti hagyományok ápolása

Október 6. és

Október 23. alkalmából

Koltainé Németh Kornélia

földrajz-történelem szakos tanár

Madáretető készítési verseny

November

Bejczi Mónika

biológia-kémia szakos tanár

 

Téli madáretetés

Madárbarát Iskolaprogramba való bekapcsolódás

November-Március

Bejczi Mónika

biológia-kémia szakos tanár

Dugárné Pisók Ágnes Piroska tanító

 

Magyarságtudat erősítése, nemzeti hagyományok ápolása – parlamenti látogatás

December

Bejczi Mónika

biológia-kémia szakos tanár

Koltainé Németh Kornélia

földrajz-történelem szakos tanár

Idősek tisztelete

December

Simon Marianna alsós munkaközösség-vezető

Vörösváriné Hajtó Éva tanító

Fejfrissítő hét

Január

Rédecsi Bence

testnevelés szakos tanár

 

 

Az Iskolatej Programba való bekapcsolódás

Az Iskolatej Program egy 2004 óta működő kezdeményezés, amely biztosítja az 1-8. osztályos tanulók számára a napi tej vagy tejtermék (pl. joghurt, sajt) alanyi jogon történő, térítésmentes juttatását, heti maximum 3 alkalommal.

A program nemcsak a tejfogyasztást növeli, hanem hozzájárul a hosszú távú, egészséges táplálkozási szokások kialakításához

 

 

Az Aktív Iskola Programba való bekapcsolódás

 

ÖKOISKOLA MUNKATERV

2024/2025. TANÉV

 

- Ökoiskolai munkaterv 2024/2025. a PDF ide kattintva olvasható.

 

2025. május. 19.

Élmények a DKA laborban

Április hónapban is szerveztünk pályaválasztást támogató programot a diákoknak.

Az 5. és 6. osztályos tanulók a Vas Vármegyei Szakképzési Centrumban DKA laborjában vettek részt egy érdekfeszítő programon. A vezető, Fülöp Zoltán szerint:

„A labor célja, hogy a gyerekek belekóstoljanak a különböző szakmákba, mindezt játékos formában. Programozhatnak például Lego robotot, amely az ipari robotok programozásának az alapja, vagy tervezhetnek tárgyakat Freecad illetve Tinkercad programmal, amelyeket azután 3D nyomtatóval kinyomtathatnak, majd haza is vihetnek. A lézervágónak megtanulhatják a működési elveit, beállításait, előkészítő lépéseit.”

Diákjaink is megismerkedtek a lézer vágás alapjaival és belekóstoltak a Lego robotok programozásába is. Nagyon élvezték a DKA labor lehetőségeinek minden pillanatát.

A fotókon a gyermekarcok mindent elárulnak.

 

2025. május. 19.

Betekintés a munka világába

A 8. osztályosok Vas Vármegyei Szakképzési Centrum Kereskedelmi és Vendéglátó Technikumba látogattak el, mely a vármegye kereskedelmi, vendéglátói és idegenforgalmi képzésének bázisiskolájaként jelentős tradíciókkal rendelkezik a gyakorlatorientált szakképzésben.

A pályaorientációs program több lehetőséget is kínált a diákoknak. 

A gyerekek megismerkedhettek például a kereskedő és webáruházi technikus szakma munkafolyamataival, s kipróbálhatták egy virtuális webáruház működtetését; ízelítőt kaphattak a marketing legnagyobb fegyveréről: a reklámról; interaktív, játékos foglalkozáson, egy képzeletbeli utazás keretében bejárhatták a Föld legjelentősebb nevezetességeit; megismerhették a színvonalas felszolgáláshoz használt eszközöket, kipróbálhatták ügyességüket a terítésben; végül a szakácsok főzési gyakorlatába és a cukrászati termékek készítésébe kaphattak bepillantást.

 

Oldalak